polityka

1
Źródło: http://www.ops.mil.pl/op/
wspolczesne_op/images/Falklandy.jpg

Kilka małych wysepek na południowym krańcu Atlantyku. Trzy tysiące mieszkańców, dwanaście tysięcy pagórkowatych kilometrów kwadratowych. Falklandy – Malwiny, niepozorne zarzewie sporu, który właśnie na naszych oczach zaczyna tlić się na nowo.

Więcej…

FawkesNie wiem, czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę, co się dzieje. Nie wiem, czy ktokolwiek zauważa tendencję rządu. Nie wiem, czy ktokolwiek widzi, dokąd nasz kraj zmierza. Nie wiem, czy to jakiś zły sen, z którego za chwilę się obudzę. Brzmi to dramatycznie, jednak obserwując komentarze i zachowanie Polaków, rzecz jest przerażająca. W chwili, gdy z państwa demokratycznego Polska staje się krajem totalitarnym; gdy cichaczem przepycha się ustawy mające na celu kontrolę przepływu informacji; gdy za zasłoną dymną polscy obywatele są okradani i oszukiwani przez własnych reprezentantów, ci sami obywatele kłócą się między sobą, a najlepszym sposobem zwrócenia na coś uwagi, jest powiedzenie ‘a nie mówiłem’.

Więcej…

Wybory samorządowe

Źródło: www.echodnia.eu

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe, czas więc na tekst o sprawach lokalnych. Nie oznacza to jednak taryfy ulgowej, o nie. Oto świeżutka, pachnąca porcja sarkazmu i złośliwości, podlana sosem z gotowanej fikcji i humoru.

Stałem oparty o wiatę przystanku w szarzyźnie październikowego poranka. Z rozbawieniem przyglądałem się przejętym świeżo upieczonym studentom, wpatrującym się z nabożeństwem w rozkład jazdy. Przekonanie, że ten zbiór przybliżonych wskazówek, kiedy nie należy się spodziewać autobusu, cokolwiek zmieni. Halo! Wrocław miastem spotkań, spotykamy się na przystanku, czekając na rozklekotanego gruchota, w którym spędzimy miły czas w korkach, przytuleni jeden do drugiego. Szczęściarze, którzy weszli wcześniej i mogli się rozpłaszczyć na szybie autobusu, mogą pomachać robotnikom drogowym, uwijającym się jak Niemcy w blitzkriegu.
To wszystko marzenia, autobusu nie ma. Zniecierpliwiony włączam komórkowe radio, by zabić nudę w oczekiwania na dyliżans.

Więcej…

Foto: Rzabza

>>Skrzyżujmy krzyże pod pałacem cz. I<<

 

Podczas pisania tej krótkiej fabuły zastanawiałem się, czy może nieco nie przekolorowałem? Nie przesadziłem, nie przerysowałem postaci czy zdarzeń? Ale i wtedy na mnie przyszła jasność, jak na jegomościa z granatem. Zobaczyłem zdjęcie z imprezy pod krzyżem, na którą przybył i osobiście nią dyrygował „zwykły obywatel i prawnik”, pan Jarosław. I spojrzałem, a co ujrzałem…jeden wódz, jedna rzesza ludzka, jeden krok w upojeniu własnych racji i mistycznym blasku pochodni. Spytajcie dziadków, drodzy czytelnicy, czy pamiętają podobne eventy, tylko z większym rozmachem, zagraniczne i bez krzyża.
Ujrzałem to i wątpliwości odeszły.

Więcej…

Foto: Michał RudekPod krzyżem krzyżuje się wiele poglądów na krzyż. Władza jednak zabrała go, czym pokrzyżowała szyki krzyżakom. Teraz chcą oni władzę ukrzyżować, bo razem z krzyżem stracili sens życia i obozowisko, dostając jedynie… krzyż na drogę.

Więcej…