wydarzenia

1Do hali Orbita przybyłem grubo przed czasem. Trudno było tam nie trafić, po całej okolicy kręciły się tłumy długowłosych ludzi z koszulkami Sabatona. Wiedząc, że skandynawscy powermetalowcy wyjdą na scenę dopiero o 22, przycupnąłem sobie na ławeczce na zewnątrz głównej hali. Na supporty się nie wybierałem, bo miałem w pamięci koncert sprzed półtora roku, gdy Sabatona wspierała jakaś zgraja nudnych wyjców. Tego dnia jednak było inaczej. Szwajcarski folk-metalowy zespół Eluveite zrobił świetne show, a mnie zachęcił do zapoznania się z ich dyskografią. Zaprawdę polecam trening, czy to na siłowni, czy gdziekolwiek indziej, ze słuchawkami na uszach, w których leci to miodne darcie ryja akompaniowane przez dudy, skrzypce i flet.

Więcej…

1
Foto: Agnieszka Zok

W dniach 29 czerwca do 1 lipca br. odbyła się w Żywcu pierwsza edycja, zaplanowanego na cykliczne wydarzenie, turnieju pod nazwą Laguna Cup Vol. 1. Atrakcji nie brakowało. Pomijając oczywiste, czyli turnieje w liczbie 5 (miało być 6, ale jeden z zaplanowanych nie doszedł do skutku), było słońce, woda i dobry humor. Nawet ktoś miły pożyczył bandzie zasiedziałych graczy piłkę, którą to z lubością kopali na największym upale, prawie jak profesjonaliści.

Więcej…

1Największy festiwal studencki w Europie i jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce. Tak klasyfikują go organizatorzy. Czy tak jest w rzeczywistości? Trudno to jednoznacznie oszacować. Faktem jest natomiast, że muzycznie Ursynalia ze standardowymi juwenaliami studenckimi mają – poza podobieństwem w drugim członie nazwy – bardzo niewiele wspólnego. W zasadzie to jest jedyne podobieństwo. Tegoroczna edycja udowodniła to dobitnie. Chyba nigdzie i nigdy dotąd nie było w Polsce nagromadzenia tylu muzycznych tuzów, w tak profesjonalnych warunkach sceniczno-technicznych, za tak niewielką cenę, w ramach jednej imprezy.

Więcej…

1Więcej, mocniej, ciekawiej i jeszcze profesjonalniej: zarówno pod względem muzycznym, jak i organizacyjno-technicznym. Tak w skrócie można by porównać tegoroczną Metallimę do tamtorocznej. Zakiełkował ileś tam edycji wstecz, kwitnie i nadal rośnie w Limanowej naprawdę ciekawy, undergroundowy fest rockowo-metalowy, zauważalny już nawet na mapie tego typu „eventów” w skali kraju. Oby trwał, oby pomysłodawcom i organizatorom nadal nie brakowało animuszu i chęci by go robić. Oby już nieodmiennie i na trwałe wpisał się w pejzaż kulturalny stolicy limanowskiego powiatu: pejzaż raczej pustynny, niestety... Nie ma jednak co sarkać na to, chlipać czy włos na czworo dzielić. Cieszyć się raczej należy, że na prowincji jest banda zapaleńców z Maxem na czele, która tradycyjną, punkowo-core'ową ideą DIY, potrafi zrobić muzyczną frajdę. Sobie samym zapewne, a i kilkusetosobowej (tak, tak... kilkusetosobowej) bandzie fanów muzyki, która zdecydowanie nie wywodzi się z „krainy łagodności”;). Poniżej okołomuzyczna ocena koncertów, ocena subiektywna.

Więcej…

trabka
Foto: Rzabza

Pomysłodawcy Filmowirówki nie zawiedli. Nie dość, że zorganizowali II Przegląd Filmów Krótkometrażowych, to jeszcze nie stanęli w miejscu, ale "rozwijają skrzydła".

Więcej…

 

mileenaMarian, znany i podejrzany o różne sodomistyczno – zwyrodniałe ekscesy i upodobania hydraulik właśnie zaczął się bać. Prawo ludzkie, dotąd nie działające w świecie bitów, pikseli i wirtualnych przestrzeni, właśnie zaczęło się w te przestrzenie wdzierać i na dzień dobry nie wita niczym dobrym. Wręcz przeciwnie, wita obwarowaniami, zakazami i oskarżeniami, za które ludzie zwykle idą siedzieć.

Więcej…

Według informacji podanych przez Amerykanów, w niedzielę 1 maja 2011 w swoim domu w Pakistańskim mieście Abbottabad, zginął przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden. Akcję miały przeprowadzić oddziały  Navy Seals, które bez strat wykonały zadanie.

Więcej…

Mrożek na miarę XXI wiekuPod powyższym tytułem zorganizowano festiwal literacki poświęcony autorowi „Tanga”. Odbywał się on w Warszawie i Krakowie. Powody zasadnicze były dwa: jubileusz 80lecia urodzin Mistrza oraz wydanie I tomu jego „Dziennika”, już można powiedzieć: bestselleru wydawniczego tegorocznej jesieni literackiej w naszym kraju. Dane mi było uczestniczyć w kulminacyjnym dniu krakowskim tego festiwalu (26.09).

Więcej…

Organizatorzy

Wczoraj, przedwczoraj i przed przedwczoraj każdy zainteresowany potencjalny widz mógł wziąć udział w I Przeglądzie Filmów Krótkometrażowych (fabularnych i dokumentalnych) w Limanowej, czyli "Filmowirówce”. Projekcje odbywały się w sali kameralnej Limanowskiego Domu Kultury. Była to codzienna około 7 godzinna dawka naprawdę dobrego kina. Chyba jedyną wadą imprezy jest to, że już się skończyła.

Więcej…

Jak podaje brytyjski portal V3.co.uk, sąd skazał 19-letniego Oliver'a Drage na 4 miesiące pobytu w placówce dla młodocianych przestępców za odmowę podania hasła szyfrującego całą zawartość dysku twardego.

Więcej…