Rozmowa z Anetą Leśniak – prezesem Stowarzyszenia Towarzystwa Balonowego „Gwiazda”, fotograf, dziennikarką, kulturoznawcą.


Formowanie naszego poznajomienia rozpoczęło się przez wspólnego znajomego i muzykę. Ciekawym czy po tych już paru ładnych latach nadal bliskie są ci gatunek i estetyka muzyczna, które wypluły takie pomnikowe rzeczy jak „Never mind the bollocks...”, „London calling” czy choćby rodzime „Legendę” albo „Pod prąd”?

Wychowałam się na muzyce punkowej, więc trudno byłoby mi teraz odciąć się od korzeni. Jednak nie lubię być postrzegana przez pryzmat tej czy innej muzyki – wiary bądź niewiary, czy obranych opcji politycznych. Muzyka ukształtowała moją wrażliwość i spojrzenie na świat i ludzi. Wspomniane przez ciebie ,,Pod prąd” czy ,,London Calling” – we wczesnym okresie mego życia dawały mi motywację.

 

Więcej…

 

1I kto by pomyślał? Inauguracja poważnej trasy z dwoma znaczącymi zespołami w Limanowej? A jednak. Creative Music postanowiło, że to właśnie tutaj Thy Disease i Saratan rozpoczną swoją mroźną zimową krucjatę.

Więcej…

 

1Niebawem miną bodaj dwa lata odkąd ten materiał został opublikowany. Dużo się wydarzyło w międzyczasie u Belzeboys. Pograli koncertów z naprawdę znaczącymi kapelami (że wspomnijmy Weedeater czy choćby Ufomammut). „Sonic Scapes...” został zauważony i bardzo wysoko oceniony w przeróżnych podsumowaniach redakcyjnych i branżowych magazynach. Nie tylko w naszym smutnym kraju. Belzebong wkroczył na metalową scenę, nie patrząc na nic i na nikogo, nie prosząc się o nic, nie pytając o zdanie, samozwańczo stanął na czele krajowych stoner-doomowych hałaśliwców.

Więcej…

1Rozmowa z Jolantą Bugajską, autorką książki Ludzie stąd.

Więcej…

1
Foto: Bogdan Skrzekut

5 października w limanowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej – w ramach współpracy z ogólnopolskim projektem Dyskusyjnych Klubów Książki – odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem, jednym z najbardziej znanych i poczytnych polskich pisarzy. To daje duży komfort psychiczny, kiedy można opuścić „ziemski padół”, na powierzchni ziemi zostawić wszystkie swoje problemy w plecaku i na paręnaście godzin schodzić w inny wymiar, do zupełnie innej rzeczywistości, gdzie liczy się tylko to, co tu i teraz – mówił pochodzący z Chorzowa, jak sam siebie często określa, „pisorz”.

Więcej…

1
Foto: Agnieszka Zok

W dniach 29 czerwca do 1 lipca br. odbyła się w Żywcu pierwsza edycja, zaplanowanego na cykliczne wydarzenie, turnieju pod nazwą Laguna Cup Vol. 1. Atrakcji nie brakowało. Pomijając oczywiste, czyli turnieje w liczbie 5 (miało być 6, ale jeden z zaplanowanych nie doszedł do skutku), było słońce, woda i dobry humor. Nawet ktoś miły pożyczył bandzie zasiedziałych graczy piłkę, którą to z lubością kopali na największym upale, prawie jak profesjonaliści.

Więcej…

1Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z trzydniowej imprezy studencko - muzycznej oraz do przeczytania relacji o tejże, zdanej przez jednego z uczestników - Sławka Łużnego.

 

FOTO: WITEK BOMBA, SŁAWEK ŁUŻNY, MARCIN WILK

Więcej…

1Kolejna Metallima już za nami, a my przypominamy jak wyglądała impreza za pomocą zdjęć Sławka Łużnego. Polecamy także jego relację z imprezy.

Więcej…

1Największy festiwal studencki w Europie i jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce. Tak klasyfikują go organizatorzy. Czy tak jest w rzeczywistości? Trudno to jednoznacznie oszacować. Faktem jest natomiast, że muzycznie Ursynalia ze standardowymi juwenaliami studenckimi mają – poza podobieństwem w drugim członie nazwy – bardzo niewiele wspólnego. W zasadzie to jest jedyne podobieństwo. Tegoroczna edycja udowodniła to dobitnie. Chyba nigdzie i nigdy dotąd nie było w Polsce nagromadzenia tylu muzycznych tuzów, w tak profesjonalnych warunkach sceniczno-technicznych, za tak niewielką cenę, w ramach jednej imprezy.

Więcej…

1Więcej, mocniej, ciekawiej i jeszcze profesjonalniej: zarówno pod względem muzycznym, jak i organizacyjno-technicznym. Tak w skrócie można by porównać tegoroczną Metallimę do tamtorocznej. Zakiełkował ileś tam edycji wstecz, kwitnie i nadal rośnie w Limanowej naprawdę ciekawy, undergroundowy fest rockowo-metalowy, zauważalny już nawet na mapie tego typu „eventów” w skali kraju. Oby trwał, oby pomysłodawcom i organizatorom nadal nie brakowało animuszu i chęci by go robić. Oby już nieodmiennie i na trwałe wpisał się w pejzaż kulturalny stolicy limanowskiego powiatu: pejzaż raczej pustynny, niestety... Nie ma jednak co sarkać na to, chlipać czy włos na czworo dzielić. Cieszyć się raczej należy, że na prowincji jest banda zapaleńców z Maxem na czele, która tradycyjną, punkowo-core'ową ideą DIY, potrafi zrobić muzyczną frajdę. Sobie samym zapewne, a i kilkusetosobowej (tak, tak... kilkusetosobowej) bandzie fanów muzyki, która zdecydowanie nie wywodzi się z „krainy łagodności”;). Poniżej okołomuzyczna ocena koncertów, ocena subiektywna.

Więcej…

1Ursynalia 2012 już za kilka dni. Z tej okazji organizatorzy przygotowali produkcję filmową, która ma na celu przedstawić line up festiwalu. Przypomnijmy, że w tym roku Ursynalia odbędą się w dniach 1-3 czerwca, na terenie Kampusu SGGW w Warszawie, a zagrają m.in. Limp Bizkit, Slayer, Nightwish, Billy Talent, In Flames, Mastodon i Modestep.

Więcej…

1
Źródło: http://www.ops.mil.pl/op/
wspolczesne_op/images/Falklandy.jpg

Kilka małych wysepek na południowym krańcu Atlantyku. Trzy tysiące mieszkańców, dwanaście tysięcy pagórkowatych kilometrów kwadratowych. Falklandy – Malwiny, niepozorne zarzewie sporu, który właśnie na naszych oczach zaczyna tlić się na nowo.

Więcej…

Koncertem 28 stycznia 2012r. w krakowskim klubie Kwadrat zakończyła się trasa koncertowa pod hasłem ‘Covan wake the fuck up!’. Całość obejmowała 10 imprez w 10 miastach w całym kraju. Na deskach, podczas różnych koncertów, spotkali się muzycy ponad 30 polskich kapel. Celem trasy, zorganizowanej charytatywnie, było zebranie pieniędzy na pomoc dla Adriana ‘Covana’ Kowanka, wokalisty Decapitated, który 29 października 2007 roku w Rosji uległ wypadkowi. Początkowo wszystko było w porządku, pomimo odniesionych obrażeń. Problemy zaczęły się dopiero po powrocie do kraju, gdy na skutek zaniedbań, doszło do niedotlenienia mózgu. Od tamtej pory rodzice i przyjaciele muzyka walczą o jego powrót do zdrowia i na scenę.

Więcej…

FawkesNie wiem, czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę, co się dzieje. Nie wiem, czy ktokolwiek zauważa tendencję rządu. Nie wiem, czy ktokolwiek widzi, dokąd nasz kraj zmierza. Nie wiem, czy to jakiś zły sen, z którego za chwilę się obudzę. Brzmi to dramatycznie, jednak obserwując komentarze i zachowanie Polaków, rzecz jest przerażająca. W chwili, gdy z państwa demokratycznego Polska staje się krajem totalitarnym; gdy cichaczem przepycha się ustawy mające na celu kontrolę przepływu informacji; gdy za zasłoną dymną polscy obywatele są okradani i oszukiwani przez własnych reprezentantów, ci sami obywatele kłócą się między sobą, a najlepszym sposobem zwrócenia na coś uwagi, jest powiedzenie ‘a nie mówiłem’.

Więcej…

Nie będę się trudził wyjaśnianiem, czym ACTA jest. Na ten temat wypowiadali się już chyba wszyscy, przybliżając bardziej lub mniej całą umowę. Poniżej zamieszczam link, do umowy, jest on w języku polskim. W całej sprawie mamy jednak do czynienia z bardzo dziwną sytuacją, która jeśli nie jest niepokojąca, powinna co najmniej zmusić do refleksji.

Więcej…