q
Foto: Bogdan Skrzekut

Nie dalej jak w ubiegłą sobotę dwóm osobom związanym z Wybiórczą dane było uczestniczyć w otwarciu Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku. Poniżej fotoreportaż. W Chrzanowie funkcjonuje tyle co otwarte, podobne centrum biblioteczne. W Oświęcimiu też. W Myślenicach takież się buduje. W Wieliczce biblioteka się rozbudowuje i przeinacza w podobny instytucjonalnie i architektonicznie obiekt. To samo w Dąbrowie Tarnowskiej.

Więcej…

kryzys
Źródło: http://4.bp.blogspot.com/

Nie wiem jak ten „kryzys” nazywa się fachowo, nie wiem nawet, czy w ogóle została wydana jakaś publikacja na ten temat, co nie znaczy, że nie zostało to zauważone. Tak więc cała moja wypowiedź będzie raczej luźnym rozmyślaniem niż naukowymi faktami.

Więcej…

Wprowadzone miały być zmiany, logo, lajkit oraz możliwość komentowania bez posiadania konta. W dniu dzisiejszym zostaje wprowadzona ta ostatnia ze względu na czas. Na komentarze użytkowników niezalogowanych, ze względów bezpieczeństwa, ochrony przed botami oraz dobrych zwyczajów nałożone są restrykcje:

  • brak autopublikacji
  • przepisanie zmodyfikowanych znaków alfanumerycznych (captcha)

Więc komentujcie, napiszcie coś miłego oraz krytykujcie konstruktywnie!

Chcecie napisać co Was intryguje? W sekcji kontakt na dole strony jest podany adres.

Więcej…

1
Foto Aleksandra Dudczak

Historia nadal kryje wiele niewyjaśnionych tajemnic. Mury obronne są niemalże „świadkami” wydarzeń z przeszłości, o których my pewnie nigdy się nie dowiemy. Po co dawniej budowano takie mury, czy rzeczywiści spełniały one swoją funkcję? Żyjemy w zupełnie innym świecie, innych realiach, dlatego czasami ciężko nam pojąć dlaczego nasi przodkowie wybierali takie, a nie inne rozwiązania. Dzisiaj budowanie murów obronnych wydaje się bezsensowne, kiedyś stanowiły natomiast ważny element strategiczny i reprezentacyjny.

Więcej…

1
Foto: Aleksandra Dudczak

Szczególnymi miejscami w Nowym Sączu są zapewne pomniki. Upamiętniają one ważne wydarzenia historyczne, oddają hołd znanym postaciom, estetycznie zabudowują przestrzeń i zachęcają przechodniów do chwili zadumy. Jeśli masz ochotę na lekcję historii w połączeniu z rekreacją, to doskonałą propozycją dla ciebie i twojej rodziny będzie wycieczka – „śladami sądeckich pomników”.

Więcej…

1
Foto: Aleksandra Dudczak

W Bazylice Kolegiackiej św. Małgorzaty w Nowym Sączu znajduje się cudowny obraz Przemienienia Pańskiego, z którym wiąże się niesamowita i tajemnicza legenda. Istnieją różne historie, na temat przybycia obrazu do Nowego Sącza. Niestety nie ma żadnych źródłowych wiadomości, dotyczących początków obecności Obrazu na sądeckiej ziemi.

Więcej…

trawa
Foto: Rzabza

Wakacje – czas wolności i wypoczynku. Każdy młody człowiek, wyczekuje z niecierpliwością kiedy szkolny dzwonek zadzwoni po raz ostatni i wychowawczyni wręczy świadectwo. Koniec z codziennymi, szkolnymi obowiązkami! Czas na zabawę, rozrywkę i szaleństwo! No właśnie, czy oby nie za dużo tego szaleństwa podczas wakacji?
W dzisiejszych czasach nie trudno o nieszczęście. Na młodych ludzi czyha wiele pułapek. Rodzice dają dzieciom więcej swobody, na którą zapracowali sobie przez cały rok, na przykład pilnie się ucząc. Nowy Sącz nie jest dużym miastem, ale czy oznacza to, że nasza młodzież jest bezpieczna – zdecydowanie nie!

Więcej…

Plakat Kac Vegas 2 - źródło WP.pl
Źródło - WP.pl

Moda na kontynuacje trwa nadal. Tym razem na celowniku znalazł się Kac Vegas. Znani z części pierwszej bohaterowie tym razem udali się do Tajlandii, gdzie Stu, miał wziąć ślub z Lauren. Nauczony przygodą z Vegas, swój wieczór kawalerski postanowił ograniczyć do minimum. Kiedy w końcu cztery wilki ze sfory i Teddy, brat narzeczonej Stu, spotkali się przy piwie na ognisku w Tajlandii, wszystko wydawało się w porządku. Aż do chwili, gdy obudzili się dnia następnego w dziwnym hotelu, bez brata Lauren i Douga, którego wieczór kawalerski w pierwszej odsłonie był zapalnikiem ciągu niesamowitych zdarzeń. Zamiast niego pojawił się Pan Chow i małpka - w kamizelce The rolling Stones i bojówkach.

Więcej…

Kung Fu Panda - plakat
Źródło: FilmWeb.pl

Sequele mają to do siebie, że rzadko są w stanie dorównać pierwowzorowi. Zazwyczaj chodzi o to, żeby wyciągnąć więcej kasy ze znanego i lubianego tytułu. Właśnie z takim nastawieniem podszedłem do premiery 'Kung Fu Panda 2'. Szczególnie, że w tytule jest '3D', które jednak czasem umieszczane jest nieco na wyrost. Niemniej chciałem obejrzeć przygody sympatycznego Po. Obejrzałem i nie zawiodłem się.

Więcej…

eksperymentW latach 50-tych psycholog Solomon Asch przeprowadził słynną serię eksperymentów. Chciał zbadać skłonność ludzi do naśladownictwa. Badana grupa składała się teoretycznie z 9 osób. Praktycznie z jednej, pozostałe 8 było współpracownikami Ascha, o czym badany rzecz jasna nie wiedział. Grupie pokazano dwie karty. Na pierwszej była narysowana jedna linia. Na drugiej - trzy linie różnej długości.

Więcej…

Piraci z Karaibów - Na nieznanych wodach, źródło: FilmWeb.pl
Źródło: FilmWeb.pl

Od kilku dni  na ekranach polskich kin ponownie możemy zobaczyć dobrze nam znanego i lubianego przez sporą część widzów pirata. Kapitan Jack Sparrow, o nim bowiem mowa, wyruszył na kolejną wyprawę. Tym razem poszukuje fontanny wiecznej młodości, która ma mu dać upragnioną nieśmiertelność. Po drodze, ponownie, spotyka urodziwą kobietę ze swojej przeszłości; ponownie, staje przed nim Hektor Barbossa; ponownie, ma do czynienia z kapitanem dzierżącym nadnaturalne moce; ponownie, na koniec ze wszystkiego jakoś udaje mu się wyłgać.

Więcej…

kłoty
Foto: Michał Rudek

Co jest największą chorobą XXI w.?

Lenistwo!

Jeżeli przyrównać chorobę nowotworowa, jaką jest chociażby  rak, do choroby społecznej, jaką jest lenistwo, to prokrastynacja będzie jego najgorszą odmianą - będzie to taki "rak" w chorobach społecznych.

Więcej…

brudyW minioną niedzielę (29.05.1011) na stokach Łysej Góry odbyły się zawody w downhillu. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tego wydarzenia.

Więcej…

zamieszkiPatrząc na stare zdjęcie, na którym Lorent Gbagbo i Alssan Ouattara ściskają sobie ręce, trudno uwierzyć, że przez ich polityczną walkę trwającą od pół roku, zginęło już ponad 3000 osób. Gdyby ludzie umieli przegrywać i uznawali demokrację, nie dochodziłoby do takich zbrodni. Wystarczyło tylko zaakceptować wolę ludu.

Więcej…

kwiotkiCo jest 26 maja wie każdy. Jest to oczywista oczywistość, której tłumaczyć nikomu nie trzeba. Warto jednak wiedzieć, że chociaż nie jest to święto obchodzone tylko w Polsce, to datę ma różną w zależności od zakątka świata. W Indonezji ten dzień wypada 22 grudnia, Tajlandczycy świętują tego dnia (12 sierpnia) również urodziny królowej Sirikit Kitiyakara, Norwegia wybrała drugą niedzielę lutego, więc święto ruchome, a we Francji to już jest w ogóle skomplikowana sprawa.

Więcej…