1Największy festiwal studencki w Europie i jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce. Tak klasyfikują go organizatorzy. Czy tak jest w rzeczywistości? Trudno to jednoznacznie oszacować. Faktem jest natomiast, że muzycznie Ursynalia ze standardowymi juwenaliami studenckimi mają – poza podobieństwem w drugim członie nazwy – bardzo niewiele wspólnego. W zasadzie to jest jedyne podobieństwo. Tegoroczna edycja udowodniła to dobitnie. Chyba nigdzie i nigdy dotąd nie było w Polsce nagromadzenia tylu muzycznych tuzów, w tak profesjonalnych warunkach sceniczno-technicznych, za tak niewielką cenę, w ramach jednej imprezy.

Więcej…

1Więcej, mocniej, ciekawiej i jeszcze profesjonalniej: zarówno pod względem muzycznym, jak i organizacyjno-technicznym. Tak w skrócie można by porównać tegoroczną Metallimę do tamtorocznej. Zakiełkował ileś tam edycji wstecz, kwitnie i nadal rośnie w Limanowej naprawdę ciekawy, undergroundowy fest rockowo-metalowy, zauważalny już nawet na mapie tego typu „eventów” w skali kraju. Oby trwał, oby pomysłodawcom i organizatorom nadal nie brakowało animuszu i chęci by go robić. Oby już nieodmiennie i na trwałe wpisał się w pejzaż kulturalny stolicy limanowskiego powiatu: pejzaż raczej pustynny, niestety... Nie ma jednak co sarkać na to, chlipać czy włos na czworo dzielić. Cieszyć się raczej należy, że na prowincji jest banda zapaleńców z Maxem na czele, która tradycyjną, punkowo-core'ową ideą DIY, potrafi zrobić muzyczną frajdę. Sobie samym zapewne, a i kilkusetosobowej (tak, tak... kilkusetosobowej) bandzie fanów muzyki, która zdecydowanie nie wywodzi się z „krainy łagodności”;). Poniżej okołomuzyczna ocena koncertów, ocena subiektywna.

Więcej…

1Ursynalia 2012 już za kilka dni. Z tej okazji organizatorzy przygotowali produkcję filmową, która ma na celu przedstawić line up festiwalu. Przypomnijmy, że w tym roku Ursynalia odbędą się w dniach 1-3 czerwca, na terenie Kampusu SGGW w Warszawie, a zagrają m.in. Limp Bizkit, Slayer, Nightwish, Billy Talent, In Flames, Mastodon i Modestep.

Więcej…

1
Źródło: http://www.ops.mil.pl/op/
wspolczesne_op/images/Falklandy.jpg

Kilka małych wysepek na południowym krańcu Atlantyku. Trzy tysiące mieszkańców, dwanaście tysięcy pagórkowatych kilometrów kwadratowych. Falklandy – Malwiny, niepozorne zarzewie sporu, który właśnie na naszych oczach zaczyna tlić się na nowo.

Więcej…

Koncertem 28 stycznia 2012r. w krakowskim klubie Kwadrat zakończyła się trasa koncertowa pod hasłem ‘Covan wake the fuck up!’. Całość obejmowała 10 imprez w 10 miastach w całym kraju. Na deskach, podczas różnych koncertów, spotkali się muzycy ponad 30 polskich kapel. Celem trasy, zorganizowanej charytatywnie, było zebranie pieniędzy na pomoc dla Adriana ‘Covana’ Kowanka, wokalisty Decapitated, który 29 października 2007 roku w Rosji uległ wypadkowi. Początkowo wszystko było w porządku, pomimo odniesionych obrażeń. Problemy zaczęły się dopiero po powrocie do kraju, gdy na skutek zaniedbań, doszło do niedotlenienia mózgu. Od tamtej pory rodzice i przyjaciele muzyka walczą o jego powrót do zdrowia i na scenę.

Więcej…

FawkesNie wiem, czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę, co się dzieje. Nie wiem, czy ktokolwiek zauważa tendencję rządu. Nie wiem, czy ktokolwiek widzi, dokąd nasz kraj zmierza. Nie wiem, czy to jakiś zły sen, z którego za chwilę się obudzę. Brzmi to dramatycznie, jednak obserwując komentarze i zachowanie Polaków, rzecz jest przerażająca. W chwili, gdy z państwa demokratycznego Polska staje się krajem totalitarnym; gdy cichaczem przepycha się ustawy mające na celu kontrolę przepływu informacji; gdy za zasłoną dymną polscy obywatele są okradani i oszukiwani przez własnych reprezentantów, ci sami obywatele kłócą się między sobą, a najlepszym sposobem zwrócenia na coś uwagi, jest powiedzenie ‘a nie mówiłem’.

Więcej…

Nie będę się trudził wyjaśnianiem, czym ACTA jest. Na ten temat wypowiadali się już chyba wszyscy, przybliżając bardziej lub mniej całą umowę. Poniżej zamieszczam link, do umowy, jest on w języku polskim. W całej sprawie mamy jednak do czynienia z bardzo dziwną sytuacją, która jeśli nie jest niepokojąca, powinna co najmniej zmusić do refleksji.

Więcej…

Plakat trasy Phoenix rising tour 2012
Źródło witchinghour.pl

Dwa dni temu, koncertem w Szczecinie, rozpoczęła się druga część trasy koncertowej ‘Phoenix rising tour’. Skąd ta nazwa? Otóż jest to pierwsza, a właściwie druga część pierwszej trasy koncertowej Behemoth, po rekonwalescencji lidera i wokalisty gdyńskiego zespołu. Pierwsza część odbyła się w październiku. Jednakże krakowski koncert w ‘Klubie Studio’ nie doszedł do skutku. Z powodu tajemniczych przyczyn organizacyjnych impreza została odwołana. Jakiś czas później pojawiła się informacja, że nowa data krakowskiego koncertu to 21 stycznia 2012, a miejsce zmieniono na ‘Halę Wisły’. Tym razem koncert odbył się planowo.

Więcej…

Surtur Rising Tour 2011
Źródło: Last.fm

Każdy zapewne myśli, że czasy najazdów wojowników z pod znaku topora mamy już za sobą. W związku z tym niewiele osób zdawało sobie z tego sprawę, ale w październiku i listopadzie Europa przeżywała najazd Wikingów. Jeszcze mniej ludzi wiedziało o wypadzie na Polskę. Sprytni wikingowie z Amon Amarth zaskoczyli wszystkich i zamiast lądowania na wybrzeżu, pojawili się w krakowskim Klubie ‘Studio’. W piątkową noc, 25 listopada, działy się rzeczy niesamowite.

Więcej…

Plakat 'Noc rekinów 3D'
Źródło: interia.pl

Osobiście uwielbiam tego typu filmy. Jakiś stwór, potwor, najlepiej rekin, zjada ludzi, którzy pchają mu się pod paszczę, a wszyscy udają, że jest w porządku. Z podobnym nastawieniem udałem się na seans filmu ‘Noc rekinów 3D’. Zakochałem się w filmie w momencie, gdy obejrzałem trailer. Co z tej miłości zostało po obejrzeniu?

Więcej…

 

Fotorelacja z trzeciego i ostatniego dnia drugiej edycji Filmowirówki.

Więcej…

13 września, równo rok temu na tym portalu pojawił się pierwszy tekst (Jabłka Adama), tak więc możemy ogłosić, że Wybiórcza.com obchodzi dzisiaj swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji życzymy wszystkiego najlepszego czytelnikom oraz współpracownikom, a sobie, gronu redakcyjnemu, wielu pozytywnych opinii na temat tego, co robimy, bo przecież o to w tym wszystkim chodzi. Dziękujemy, że jesteście z nami.

Redakcja

Więcej…

trabka
Foto: Rzabza

Pomysłodawcy Filmowirówki nie zawiedli. Nie dość, że zorganizowali II Przegląd Filmów Krótkometrażowych, to jeszcze nie stanęli w miejscu, ale "rozwijają skrzydła".

Więcej…

1
Foto: Rzabza

27 i 28 sierpnia w Radomiu odbywały się międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show Radom 2011. Oto fotoreportaż z pierwszego dnia (sobota).

Więcej…

1
Foto: Rzabza

Po krótkiej przerwie wracamy na Wybiórczą aktywnym weekendem, podczas którego było wiele imprez, dwie z nich odwiedziliśmy z aparatem. Na dobry początek drugi dzień Parowozjady w Chabówce i przejazd pociągu retro z Chabówki do Mszany Dolnej i z powrotem, który ciągnęła lokomotywa Ol 12.

Więcej…