wino
Foto: Renata Trojanowska

Ludzie chyba od zawsze najbardziej bali się śmierci. Kiedyś, Galów, takich jak Asterix i Obelix, najbardziej przerażała myśl, że niebo może im spaść na głowę, dziś zaś jedną z najbardziej niepożądanych dróg do śmierci jest rak. Nie chodzi mi tu oczywiście o chodzenie do tyłu i przypadkowy upadek w przepaść, lecz o, niestety, coraz częstszą chorobę trawiącą nasze społeczeństwo. Do tej pory nikomu nie udało się odkryć lekarstwa, które gwarantowałoby całkowite wyleczenie oraz eliminowało nawroty choroby. Nie wiemy też nadal co wpływa na uaktywnianie się komórek rakowych w organizmie, więc teoretycznie może to być wszystko.

Więcej…

 

mileenaMarian, znany i podejrzany o różne sodomistyczno – zwyrodniałe ekscesy i upodobania hydraulik właśnie zaczął się bać. Prawo ludzkie, dotąd nie działające w świecie bitów, pikseli i wirtualnych przestrzeni, właśnie zaczęło się w te przestrzenie wdzierać i na dzień dobry nie wita niczym dobrym. Wręcz przeciwnie, wita obwarowaniami, zakazami i oskarżeniami, za które ludzie zwykle idą siedzieć.

Więcej…

Według informacji podanych przez Amerykanów, w niedzielę 1 maja 2011 w swoim domu w Pakistańskim mieście Abbottabad, zginął przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden. Akcję miały przeprowadzić oddziały  Navy Seals, które bez strat wykonały zadanie.

Więcej…

Plakat filmu 'Sala samobójców'
Źródło WP.pl

Ostatnimi czasy, a przynajmniej z mojej perspektywy tak to wyglądało, polska kinematografia zasypywała nas taśmowo produkowanymi komediami bardziej lub mniej romantycznymi. Dlatego też z pewną dozą optymizmu podszedłem do Sali samobójców. Nie trwało to jednak zbyt długo.

Więcej…

hydraPrzechodząc Karmelicką, możemy natknąć się na pięknie zaplombowany i pusty sklep po firmie dopalacze.com. Szkoda tylko, że obok ktoś powiesił plakat informujący o otwarciu w Krakowie nowych sklepów sieci Euforia.

"Będziemy działać na granicy prawa!" - Tak odgrażał się jeszcze niedawno premier. Pomijając już kwestię moralną tej wypowiedzi (bo w końcu jeżeli premier nie respektuje prawa, to kto), jestem zmuszony poinformować, że nie zadziałało. I nie można tłumaczyć się, że nikt nie wiedział jak legalne narkotyki działają, bo w USA sprawa dopalaczy ciągnie się już od lat siedemdziesiątych. Za każdym razem, gdy rząd tworzył kolejne podpunkty na liście substancji zakazanych, chemicy mieli już coś nowego do zaoferowania.
Ostatecznie, nawet jakby udało się zlikwidować w całości dopalacze z polskiego rynku, to wszystko znów sprowadzi się do podziemia.

Więcej…

hrabalNa rodzimym rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek, które bardziej lub mniej zręcznie przybliżają Polakom czeską kulturę i historię. Aleksander Kaczorowski wydał zbiór esejów opowiadających o czeskich pisarzach XX wieku pt. Praski elementarz. Wielu czytelnikom znany jest cykl wywiadów przeprowadzonych przez niego ze znanymi osobistościami z Czech i Słowacji pt. Europa z płaskostopiem. Dwa miesiące temu opublikowano książkę Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów autorstwa Mariusza Surosza. Natomiast Gottland Mariusza Szczygła stał się bestsellerem, a wydany niedawno Zrób sobie raj uwielbiamy Czechów, ponieważ to naród, który ma zupełnie inne wady. ma dużą szansę na powtórzenie sukcesu swojego poprzednika. Gdzie tkwi przyczyna tego dosyć nagłego zainteresowania losami naszych południowych sąsiadów?

Więcej…

 

Dyskusyjny Klub Książki Limanowa3 grudnia w limanowskiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie tutejszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Przypomnijmy – jest to ogólnopolski projekt koordynowany przez Instytut Książki, a mający na celu promować i upowszechniać wśród czytelników dobrą literaturę.

Więcej…

http://cache.gawker.com/assets/images/4/2010/01/polarbeartv.jpgLudzie bywają często zaszokowani, kiedy w skrzynce znajdują list od telewizji. I to jest normalne, bo jak ktoś jest większy optymista, czy marzyciel, nawet to sobie może w pierwszym odruchu pomyśleć, że proponują mu udział w jakimś programie, że wygrał samochód, albo -  o zgrozo - milion złotych, z którym sam jeszcze nie wie, co zrobi i sam nie wie, czemu akurat milion, ale już mu się ta wizja podoba. Tymczasem życie potrafi być suką, a suka nie zrobi ci kanapki.

Więcej…

PióroCzym jest poezja?
Ktoś powiedział, że to uintelektualnienie języka.
Język może zaistnieć jako materia twórcza tylko wtedy, gdy umie się nim operować na poziomie poprawności. Najpierw gramatyka, potem poetyka.
Wielu to pomija lub po prostu nie wie, że nie umie.

Więcej…

Stasiuk16 października odwiedził Limanową, po raz kolejny, Andrzej Stasiuk. Skorzystał z zaproszenia Limanowskiego Klubu Literackiego i przyjechał na spotkanie z polsko-szkockim klubem literacko-czytelniczym ZIELONY BALONIK z Edynburga. Odbyło się ono w limanowskiej bibliotece dzięki współpracy LKL-u z ogólnopolskim projektem Dyskusyjnych Klubów Książki i Instytutem Książki w Krakowie.

Więcej…

Parkowanie w Limanowej znalazło się u Ray'a William'a Johnson'a.

Według moich (z lenistwa) niepotwierdzonych danych jest to pierwszy z polski, a przynajmniej z naszej okolicy, filmik który zdobył taką popularność. Romowie z Sowlin przy nim bledną ;)

Więcej…

Szary wdychacz szarego dymu

Świat się kończy, czas umierać, jak to śpiewał, czy rymował raczej, klasyk już chyba polskiej muzyki młodego pokolenia, bo to znak, że kapitalizmu dziczeje reżim, skoro już nawet koncerny tytoniowe nie potrafią wylobbować porządnie veta przeciw ustawie o zakazie palenia w miejscach publicznych.

Więcej…

W związku z rozwojem, kilka dni temu dodaliśmy nowy dział, o niezwykle tajemniczym tytule 'Felietony'. Zapewne niewiele Wam to mówi, ale wystarczy zajrzeć, a wszystko się wyjaśni. Dodaliśmy także odpowiednie działy w menu sekcji 'Kultura'.

Wciąż wprowadzamy także kosmetyczne zmiany i w miarę możliwości poprawiamy wygląd i funkcjonalność portalu.

Nadal czekamy na wszelkie Wasze uwagi, opinie, a także propozycje współpracy.

Pozdrawiam serdecznie

Marek 'Days' Wilkowski

Więcej…

Rysunek: WiesiekW świecie stworzonym przez Jacka Piekarę Jezus Chrystus nie umarł, ale zstąpił z krzyża, by wraz z Apostołami surowo ukarać swoich prześladowców.
Czasy, w których rozgrywa się akcja najłatwiej porównać do wczesnego średniowiecza. Jest to okres, w którym szerzy się zbrodnia, rozpusta, czarna magia i herezja; naprzeciw nich staje prawie wszechwładny kościół wraz z inkwizycją.
Głównym bohaterem cyklu opowiadań, zawartych w sześciu osobnych tomach, jest inkwizytor Mordimer Madderdin, który wraz z trójką swoich specyficznych towarzyszy skutecznie tropi i zwalcza uwłaczające Stwórcy praktyki.

Więcej…

Krzyż na Miejskiej Górze w Limanowej

Pod krzyżem na Miejskiej cisza niebieska, zakłócana tylko co godzinę. Minął czas przychodzenia tu gwarnie i gromadnie. Ładnie tu, godnie nawet, tylko ta gazeta walająca się pod kapliczką szpeci. A śmietniczek tuż obok. Podnoszę i nawykiem człowieka ery Gutenberga jeszcze, rzucam okiem w zadrukowany papier – O! Nie tak to nowe, w rogu strony metka „Dziennik Polski” - 8 05 2009 – niżej zaś felieton Browałdosa Dzierowicza (pewnie pseudo) i konterfekt (tegoż?) – że tak powiem – buzi, jak portret pamięciowy. Tytuł zajmujący: Vehiculum plusquamfuturum.

Więcej…