Rysunek: WiesiekW świecie stworzonym przez Jacka Piekarę Jezus Chrystus nie umarł, ale zstąpił z krzyża, by wraz z Apostołami surowo ukarać swoich prześladowców.
Czasy, w których rozgrywa się akcja najłatwiej porównać do wczesnego średniowiecza. Jest to okres, w którym szerzy się zbrodnia, rozpusta, czarna magia i herezja; naprzeciw nich staje prawie wszechwładny kościół wraz z inkwizycją.
Głównym bohaterem cyklu opowiadań, zawartych w sześciu osobnych tomach, jest inkwizytor Mordimer Madderdin, który wraz z trójką swoich specyficznych towarzyszy skutecznie tropi i zwalcza uwłaczające Stwórcy praktyki.

Więcej…

Krzyż na Miejskiej Górze w Limanowej

Pod krzyżem na Miejskiej cisza niebieska, zakłócana tylko co godzinę. Minął czas przychodzenia tu gwarnie i gromadnie. Ładnie tu, godnie nawet, tylko ta gazeta walająca się pod kapliczką szpeci. A śmietniczek tuż obok. Podnoszę i nawykiem człowieka ery Gutenberga jeszcze, rzucam okiem w zadrukowany papier – O! Nie tak to nowe, w rogu strony metka „Dziennik Polski” - 8 05 2009 – niżej zaś felieton Browałdosa Dzierowicza (pewnie pseudo) i konterfekt (tegoż?) – że tak powiem – buzi, jak portret pamięciowy. Tytuł zajmujący: Vehiculum plusquamfuturum.

Więcej…

Stasiuk Dziennik pisany późniejCzy Stasiuk już do beznadziei zapętlił się w bałkaństwie swoim? Refleksja tych, co już parę pozycji prozaika z Wołowca skonsumowali.

Z szerszej perspektywy trudno uciec od wniosku, że po Fado, Jadąc do Babadag i trochę już buksującym w rozjechanej magmie mitteleuropejskiej Taksimie nie tak łatwo zachwycić czytelnika powtarzalną geografią. Tak jest do lektury mniej więcej 130-tej strony (na 165 całości), po której autor litościwie przestawia wiatr narracji w swojskie nam miejsca wschodnio-zachodniego przeciągu. Ten zabieg konstrukcyjny chyba ratuje całość od możliwej rutyny odbioru tekstu. Takiego paternalistycznego patrzenia na „wrzący kocioł bałkański” - karykaturę tego sprzed stu lat; tamten przerażał świat, ten z przełomu tysiącleci już tylko denerwował bliskością położenia. Jednocześnie nobilitował jakoś, że my w tej gorszej części Europy jednak z lepszej żeśmy półki. Nie ze zbiorowiska słowiańsko- azjatyckich (z akcentem na to drugie) plemion z garbem siedemsetletniej tureckiej niewoli, żyjących na terytorium z granicami nie do wyznaczenia, a dziś dziadów proszalnych wobec Zachodu. My się dopraszać uznania nie musimy, bo nasze od zawsze przewagi Przedmurza itd. itp. itd. …

Więcej…

Wybory samorządowe

Źródło: www.echodnia.eu

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe, czas więc na tekst o sprawach lokalnych. Nie oznacza to jednak taryfy ulgowej, o nie. Oto świeżutka, pachnąca porcja sarkazmu i złośliwości, podlana sosem z gotowanej fikcji i humoru.

Stałem oparty o wiatę przystanku w szarzyźnie październikowego poranka. Z rozbawieniem przyglądałem się przejętym świeżo upieczonym studentom, wpatrującym się z nabożeństwem w rozkład jazdy. Przekonanie, że ten zbiór przybliżonych wskazówek, kiedy nie należy się spodziewać autobusu, cokolwiek zmieni. Halo! Wrocław miastem spotkań, spotykamy się na przystanku, czekając na rozklekotanego gruchota, w którym spędzimy miły czas w korkach, przytuleni jeden do drugiego. Szczęściarze, którzy weszli wcześniej i mogli się rozpłaszczyć na szybie autobusu, mogą pomachać robotnikom drogowym, uwijającym się jak Niemcy w blitzkriegu.
To wszystko marzenia, autobusu nie ma. Zniecierpliwiony włączam komórkowe radio, by zabić nudę w oczekiwania na dyliżans.

Więcej…

Double GameW czasach, w których media promują słodkie, różowe gwiazdki śpiewające na koncertach z playbacku, ale za to ładnie prezentujące się na scenie, nie jest łatwo wybić się wykonawcom grającym muzykę odbiegającą od narzuconych przez media schematów. Tym bardziej cieszy fakt, że istnieją jeszcze ludzie, którzy odnoszą sukcesy tworząc ciężkie brzmienia - bo to ukryło się pod sformułowaniem muzyki odbiegającej od narzuconych schematów - nie dla rozgłosu i zysku, ale z samej radości tworzenia i możliwości dzielenia się swoją pasją z gronem odbiorców.

Więcej…

Ethel Granger (Kobieta klepsydra)
źródło: priggles.blogg.se

Czy piękno da się zdefiniować? Czy można je w jakiś sposób określić? Każdy człowiek ma własny pogląd na to, co piękne. W dawnych czasach często pojęcie piękna było zależne od statusu materialnego, religii bądź panujących trendów. Kobiety często z wielkim wysiłkiem starały się spełnić te oczekiwania. Niejednokrotnie musiały się wiele namęczyć w związku z brakiem kosmetyków. I tak większość z was zapewne wie o kąpielach w mleku, czy też sadzy zamiast kredki czy tuszu do rzęs. Nie o tym jednak będzie ten artykuł. Będzie o faktach, które w pewnym stopniu nas śmieszą, zadziwiają, a nawet budzą wstręt.

Więcej…

Mrożek na miarę XXI wiekuPod powyższym tytułem zorganizowano festiwal literacki poświęcony autorowi „Tanga”. Odbywał się on w Warszawie i Krakowie. Powody zasadnicze były dwa: jubileusz 80lecia urodzin Mistrza oraz wydanie I tomu jego „Dziennika”, już można powiedzieć: bestselleru wydawniczego tegorocznej jesieni literackiej w naszym kraju. Dane mi było uczestniczyć w kulminacyjnym dniu krakowskim tego festiwalu (26.09).

Więcej…

Plakat promocyjny filmu Resident Evil: Afterlife (źródło: FilmWeb.pl)Jakiś czas temu do polskich kin weszła czwarta odsłona przygód Alice, granej przez Millę Jovovich, która wciąż walczy z hordami nieumarłych i Korporacją Umbrella. W filmie zobaczymy także znaną z trzeciej części Claire Redfield, w której postać ponownie wcieliła się Ali Larter. Pojawia się również Kim Coates, oraz znany z 'Prison Break' Wentworth Miller. Na koniec, dla cierpliwych, jest jeszcze krótka scena Jill Valentine, która była jedną z bohaterek Resident Evil:Nemesis. Tu także, jak poprzednio, zagrała ją Sienna Guillory.

Więcej…

Młodzi limanowscy poeci ponownie mieli okazję zaprezentować się na forum międzynarodowym. Wykorzystali ją całkowicie.LKL na MPJ 2010

W dniach 17-19 września w słowackim Martinie odbyła się kolejna edycja Martińskiej Poetyckiej Jesieni. Jest to jedna z największych międzynarodowych imprez poetyckich, organizowanych na Słowacji. Realizuje ją Biblioteka Turčianska w Martinie, a jej głównym personalnym organizatorem i „nadzorcą” jest Tana Sivová, opiekun działającego tam Klubu Literackiego Duria (Tana, dziękujemy za wszystko i pozdrawiamy! – limanowscy literaci).

Więcej…

Organizatorzy

Wczoraj, przedwczoraj i przed przedwczoraj każdy zainteresowany potencjalny widz mógł wziąć udział w I Przeglądzie Filmów Krótkometrażowych (fabularnych i dokumentalnych) w Limanowej, czyli "Filmowirówce”. Projekcje odbywały się w sali kameralnej Limanowskiego Domu Kultury. Była to codzienna około 7 godzinna dawka naprawdę dobrego kina. Chyba jedyną wadą imprezy jest to, że już się skończyła.

Więcej…

Jak podaje brytyjski portal V3.co.uk, sąd skazał 19-letniego Oliver'a Drage na 4 miesiące pobytu w placówce dla młodocianych przestępców za odmowę podania hasła szyfrującego całą zawartość dysku twardego.

Więcej…

Właśnie wróciliśmy z PPFKwL (Pierwszy przegląd filmów krótkometrażowych w Limanowej). Wrażenia... To nie dziś, na szerszą relacje przygotowuje się Maga. Ale naprawdę warto było poświęcić te 3 (słownie trzy) popołudnia, aby się trochę ukulturalnić i nie tylko :) Ponieważ dzielnie walczyłem, nagroda w postaci płyty audio, która to umilała całe widowisko, wręczona została mi osobiście przez Panią Marzenę Majcher. I tym optymistycznym akcentem kończymy.

Z mojej strony tyle.

Dobranoc.

Więcej…

Witam.

Jak widać nastąpiła zmiana layout'u. Na lepszy, na gorszy? Jak Wam się podoba? - odpowiedzcie w komentarzach. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić całego serwisu, więc za wszelkie utrudnienia przepraszamy. Coś nie działa? - odpowiedzcie w komentarzach lub na maila admin 'at' wybiorcza.com. Co nas czeka - dalej zmiany. Tak jak powiedziałem, nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkiego, ale już zostały zaobserwowane pewne niedogodności. Czy nastąpi jeszcze tak "drastyczna" zmiana?, kiedyś może.

A teraz coś bardziej przyjemnego, czym możemy się pochwalić i za co podziękować (no i może zachęcić). Mamy już trochę zarejestrowanych użytkowników, oraz bardzo dobre statystyki odwiedzin, za co serdecznie dziękujemy drodzy użytkownicy i czytelnicy. Zachęcamy do komentowania bo chcemy poznać Waszą opinię jak i do nadsyłania tekstów bo po to ten portal powstał!

Pozdrawiamy Redakcja.

Więcej…

Rysunek: Wiesiek
Recykling węglowy (rysunek by Wiesiek)

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym ludzkość boryka się z wieloma problemami. Bynajmniej nie chodzi o przeludnienie, choroby itp., aczkolwiek kłopoty te są ze sobą powiązane. Wzrastająca wciąż liczba mieszkańców planety zużywa coraz więcej energii, generując przy tym wciąż rosnącą ilość odpadów. Znane są metody i technologie pozwalające na odzysk niektórych śmieci, między innymi metali, szkła, papieru, czy plastiku. Częstym jest widok koszy służących do segregowania odpadów. Co się jednak dzieje z odpadami, które nie nadają się do tradycyjnego przetwarzania? Pozostaje także drugi problem, czyli rosnące potrzeby energetyczne. Okazuje się, że w obu przypadkach rozwiązanie jest takie samo.

Więcej…

Foto: Rzabza

>>Skrzyżujmy krzyże pod pałacem cz. I<<

 

Podczas pisania tej krótkiej fabuły zastanawiałem się, czy może nieco nie przekolorowałem? Nie przesadziłem, nie przerysowałem postaci czy zdarzeń? Ale i wtedy na mnie przyszła jasność, jak na jegomościa z granatem. Zobaczyłem zdjęcie z imprezy pod krzyżem, na którą przybył i osobiście nią dyrygował „zwykły obywatel i prawnik”, pan Jarosław. I spojrzałem, a co ujrzałem…jeden wódz, jedna rzesza ludzka, jeden krok w upojeniu własnych racji i mistycznym blasku pochodni. Spytajcie dziadków, drodzy czytelnicy, czy pamiętają podobne eventy, tylko z większym rozmachem, zagraniczne i bez krzyża.
Ujrzałem to i wątpliwości odeszły.

Więcej…