film

Plakat filmu 'Igrzyska śmierci: W pierścieniu Ognia'
Plakat filmu 'W pierścieniu ognia'

Film ma dość proste zadanie. Powinien tworzyć odrębną całość, mieć jasno określony cel, przedstawić świat w przejrzysty sposób, aby widz mógł zrozumieć co pcha bohaterów do działania i czemu pewne rzeczy są jakie są. Także sami bohaterowie powinni zostać pokazani jako bardziej lub mniej ludzcy, działający w bardziej lub mniej logiczny sposób, zależnie od intencji reżysera. Ważne, żeby byli 'jacyś'. Problemem filmów, które w założeniu są częścią serii jest to, że kolejna odsłona musi, a przynajmniej powinna, tworzyć taką odrębną całość, ale nie zawsze się to udaje. Szczególnie, gdy opowiadana historia jest dość skomplikowana, bohaterowie wielopłaszczyznowi, a świat w którym przyszło im żyć ciężko pokazać 'mimochodem'. W każdym razie ja tak to widzę.

Więcej…

Thor: Mroczny Świat
Plakat Thor: Mroczny Świat

Kolejna odsłona przygód bohatera spod znaku Marvel nie zawodzi. W niemal dwugodzinnym pakiecie dostajemy Natalie Portman, ponownie próbującą rozwikłać zagadki Wszechświata, Antonego Hopkinsa, postawionego kolejny raz w trudnej sytuacji; Toma Hiddlestona, mieszającego jak zwykle i oczywiście Chrisa Hemswortha, który nie zawodzi sześciopakiem i boską aparycją.

Więcej…

Plakat filmu 'Gra Endera'
Plakat filmu 'Gra Endera'

Ekranizacje książek zawsze mają ten sam problem. Rzadko dorównują pierwowzorowi, a każdy kto przeczytał dzieło pisane ma mnóstwo zastrzeżeń do obrazu. Zazwyczaj w kwestii fabuły, bohaterów, czy pominiętych wątków. W przypadku Gry Endera rzecz była jeszcze trudniejsza, ponieważ wśród czytelników dzieło Orsona Scotta Carda ma rangę kultowego, a złożoność przedstawionych zdarzeń, postaci i poruszanych problemów to nie lada wyzwanie dla scenarzysty i reżysera. Mogę mówić tylko za siebie, ale moim zdaniem Gra Endera w reżyserii Gavina Hooda wybrania się i to na wielu płaszczyznach.

Więcej…

Plakat promujący film.

Reżyser Andrzej Wajda postawił sobie trudne zadanie. Postanowił w dwugodzinnym filmie zawrzeć dwadzieścia lat burzliwej historii Polski, a wszystko to widziane przez pryzmat Lecha Wałęsy, który wyciągną Polskę z okowów PRL. Z perspektywy seansu muszę stwierdzić, że ta sztuka mu się nie udała.

Więcej…

Plakat promujący film 'Riddick'

Bywa tak, że gdy długo na coś czekamy, odczuwamy zawód,kiedy wreszcie udaje nam się to dostać, ponieważ oczekiwaliśmy czegoś innego, czegoś 'bardziej'. Na kontynuację opowieści o najbardziej poszukiwanym człowieku Wszechświata czekałem odkąd jeszcze byłem na studiach dziennych. Napływające z różnych stron wieści nie napawały mnie optymizmem. Aż w końcu kolejna część przygód Riddicka stała się faktem. Kiedy więc pojawiły się sprzyjające okoliczności, poszedłem do kina. Czy się zawiodłem? Wręcz przeciwnie.

Więcej…

Woody Allen 'Blue Jasmine'
Woody Allen 'Blue Jasmine'

Nie miałem zbyt wygórowanych oczekiwań co do tego filmu. Mało tego, nie byłem nawet do końca przekonany, do której kategorii ten obraz zaliczyć. Gdzieś mignęło mi, że to komedia, gdzie indziej, że dramat, komediodramat, i inne kombinacje. Ktoś powie, że przecież komedia i dramat to w sumie ten sam gatunek i może być w tym trochę prawdy, ponieważ gdzie jakaś osoba płacze, inna się śmieje.

Więcej…

Niektórzy zarzucają temu filmowi infantylność. Inni, choć czasem ci sami, twierdzą, że jest to typowy obraz dla nastolatków, poczytując to jako wadę. W skrócie jest to lekka, momentami zabawna opowieść o nastolatce, której życie nagle wywróciło się do góry nogami za sprawą świata, o którego istnieniu nie miała pojęcia. No jasne, że będzie infantylna i dla nastolatków.

Plakat filmu Dary Anioła: Miasto Kości
Plakat filmu

Więcej…

Plakat filmu World War Z
Plakat Filmu 'World War Z'

Nie jestem wielkim fanem filmów o zombie. Może dlatego, że ta idea chwilami jest dla mnie durna i bzdurna, a do tego często pokazywana w durny i bzdurny sposób. Podobne odczucia miałem, gdy po raz pierwszy usłyszałem o World war Z. Nie przekonywała mnie nawet obecność Brada Pitta. Z czasem zaczęły do mnie docierać stwierdzenia, że ten film jest całkiem dobry. Postanowiłem więc przekonać się na własnej skórze, czy można coś ciekawego z zombie ukręcić. Jak się okazało, można.

Więcej…

Nicholas Hoult - R
Nicholas Hoult - R

Jestem pewien, że zatwardziali fani zombie się ze mną nie zgodzą. Choć z drugiej strony, ta pewność nie ma zbyt silnych podstaw, bazuje bowiem na wewnętrznym przekonaniu i fragmencie dyskusji, jaka wywiązała się na jednym z portali o filmach. No bo kto to widział robić z historii o zombie, brutalnej, krwawej, beznadziejnej walce z hordami nieumarłych komedię romantyczną?

Więcej…

Plakat 'Noc rekinów 3D'
Źródło: interia.pl

Osobiście uwielbiam tego typu filmy. Jakiś stwór, potwor, najlepiej rekin, zjada ludzi, którzy pchają mu się pod paszczę, a wszyscy udają, że jest w porządku. Z podobnym nastawieniem udałem się na seans filmu ‘Noc rekinów 3D’. Zakochałem się w filmie w momencie, gdy obejrzałem trailer. Co z tej miłości zostało po obejrzeniu?

Więcej…

Plakat Kac Vegas 2 - źródło WP.pl
Źródło - WP.pl

Moda na kontynuacje trwa nadal. Tym razem na celowniku znalazł się Kac Vegas. Znani z części pierwszej bohaterowie tym razem udali się do Tajlandii, gdzie Stu, miał wziąć ślub z Lauren. Nauczony przygodą z Vegas, swój wieczór kawalerski postanowił ograniczyć do minimum. Kiedy w końcu cztery wilki ze sfory i Teddy, brat narzeczonej Stu, spotkali się przy piwie na ognisku w Tajlandii, wszystko wydawało się w porządku. Aż do chwili, gdy obudzili się dnia następnego w dziwnym hotelu, bez brata Lauren i Douga, którego wieczór kawalerski w pierwszej odsłonie był zapalnikiem ciągu niesamowitych zdarzeń. Zamiast niego pojawił się Pan Chow i małpka - w kamizelce The rolling Stones i bojówkach.

Więcej…

Kung Fu Panda - plakat
Źródło: FilmWeb.pl

Sequele mają to do siebie, że rzadko są w stanie dorównać pierwowzorowi. Zazwyczaj chodzi o to, żeby wyciągnąć więcej kasy ze znanego i lubianego tytułu. Właśnie z takim nastawieniem podszedłem do premiery 'Kung Fu Panda 2'. Szczególnie, że w tytule jest '3D', które jednak czasem umieszczane jest nieco na wyrost. Niemniej chciałem obejrzeć przygody sympatycznego Po. Obejrzałem i nie zawiodłem się.

Więcej…

Piraci z Karaibów - Na nieznanych wodach, źródło: FilmWeb.pl
Źródło: FilmWeb.pl

Od kilku dni  na ekranach polskich kin ponownie możemy zobaczyć dobrze nam znanego i lubianego przez sporą część widzów pirata. Kapitan Jack Sparrow, o nim bowiem mowa, wyruszył na kolejną wyprawę. Tym razem poszukuje fontanny wiecznej młodości, która ma mu dać upragnioną nieśmiertelność. Po drodze, ponownie, spotyka urodziwą kobietę ze swojej przeszłości; ponownie, staje przed nim Hektor Barbossa; ponownie, ma do czynienia z kapitanem dzierżącym nadnaturalne moce; ponownie, na koniec ze wszystkiego jakoś udaje mu się wyłgać.

Więcej…

Plakat filmu 'Sala samobójców'
Źródło WP.pl

Ostatnimi czasy, a przynajmniej z mojej perspektywy tak to wyglądało, polska kinematografia zasypywała nas taśmowo produkowanymi komediami bardziej lub mniej romantycznymi. Dlatego też z pewną dozą optymizmu podszedłem do Sali samobójców. Nie trwało to jednak zbyt długo.

Więcej…

Plakat promocyjny filmu Resident Evil: Afterlife (źródło: FilmWeb.pl)Jakiś czas temu do polskich kin weszła czwarta odsłona przygód Alice, granej przez Millę Jovovich, która wciąż walczy z hordami nieumarłych i Korporacją Umbrella. W filmie zobaczymy także znaną z trzeciej części Claire Redfield, w której postać ponownie wcieliła się Ali Larter. Pojawia się również Kim Coates, oraz znany z 'Prison Break' Wentworth Miller. Na koniec, dla cierpliwych, jest jeszcze krótka scena Jill Valentine, która była jedną z bohaterek Resident Evil:Nemesis. Tu także, jak poprzednio, zagrała ją Sienna Guillory.

Więcej…