Jacek Piekara - cykl o Mordimerze Madderinie

Rysunek: WiesiekW świecie stworzonym przez Jacka Piekarę Jezus Chrystus nie umarł, ale zstąpił z krzyża, by wraz z Apostołami surowo ukarać swoich prześladowców.
Czasy, w których rozgrywa się akcja najłatwiej porównać do wczesnego średniowiecza. Jest to okres, w którym szerzy się zbrodnia, rozpusta, czarna magia i herezja; naprzeciw nich staje prawie wszechwładny kościół wraz z inkwizycją.
Głównym bohaterem cyklu opowiadań, zawartych w sześciu osobnych tomach, jest inkwizytor Mordimer Madderdin, który wraz z trójką swoich specyficznych towarzyszy skutecznie tropi i zwalcza uwłaczające Stwórcy praktyki.

 


Postać inkwizytora: obdarzony nadnaturalnymi mocami, twardy i piekielnie inteligentny służbista, który do osiągnięcia celu nie cofnie się przed niczym, już po krótkiej lekturze zmienia się w oczach czytelnika w pełnego pokory obrońcę czci Pana, ale nie fanatyka, będącego bezwzględnym jedynie dla wrogów wiary.
Pomocnicy sługi Bożego - jak niejednokrotnie określa się sam Mordimer - to dwóch bliźniaków: Drugi i Pierwszy. Niewątpliwie zabawne postaci, będące główną "siłą uderzeniową" w niebezpiecznych potyczkach spotykających bohaterów w drodze do spełnienia powierzonych im misji. Czwartym członkiem załogi inkwizytora jest Kostuch, człowiek z paskudną blizną na policzku, która niejednokrotnie odstrasza wrogów. Obdarzony nieograniczoną wręcz pamięcią, często służący jako podręczny notatnik, a w ostateczności pomocnik w walce dzięki swoim umiejętnościom w tej dziedzinie.
Przygody, które spotykają czołowe postaci cyklu opowiadań bywają przerażające, zagadkowe, ale również zabawne. Dzięki tej różnorodności czytelnik nie ma chwili, by się nudzić przy lekturze. Czyta się szybko i na pewno z zaciekawieniem.
Na cykl o Mordimerze Madderdinie składają się tomy:
- Sługa Boży
- Młot na czarownice
- Miecz aniołów
- Łowcy dusz
- Płomień i krzyż tom 1
- Ja, inkwizytor. Wieże do nieba


Gorąco polecamy!

 

Magdalena Włodarczyk