NISKIE POBUDKI W BIBLIOTECE

 

Dyskusyjny Klub Książki Limanowa3 grudnia w limanowskiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie tutejszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Przypomnijmy – jest to ogólnopolski projekt koordynowany przez Instytut Książki, a mający na celu promować i upowszechniać wśród czytelników dobrą literaturę.

 

Taką, w subiektywnym założeniu, tworzy m.in. krakowski bard i poeta – Marcin Świetlicki. To właśnie jemu poświęcone było to spotkanie DKK. Na tapetę wzięto dwa jego tytuły: ostatni tom poezji pn. Niskie pobudki oraz znaną prozę kryminalną czyli Dwanaście.
Spotkanie zgromadziło nie nazbyt liczną, ale zwartą i merytorycznie gotową grupę uczestników. Dominowały w niej młode kobiety – fanki (kapłanki?) Świetlickiego, jego postawy osobistej i dorobku artystycznego: poetyckiego, muzycznego (któż nie zna Świetlików?), prozatorskiego. One to, młode kobiety, rozbierały Świetlickiego (poezję) na czynniki pierwsze. A że jest to poezja co najmniej dość dobra, to i dyskusja była dość dobra. Męska część DKKgrupy zajęła się raczej Mistrzem – głównym bohaterem Dwanaście, który mimo, że „utył, spuchł i posiwiał” to nadal daje rady. Tak jak i jego twórca, dlatego polecamy każdą artystyczną (artystowską?) kreację Marcina Świetlickiego

***

Piszę pierwszą w życiu scenę łóżkową i popełniam klasyczny błąd debiutanta – zamiast natychmiast przystąpić do rzeczy, zamiast od razu zacząć rozstępujące niczym obłok ciało Najpiękniejszej Kobiety Świata opisywać – wchodzę w zawiłe wstępy i dygresje. Ale jak się miało w łóżku Najpiękniejszą Kobietę Świata, to człowiek się czuje tak wzmocniony intelektualnie, że zdaje mu się: ma prawo do formułowania tez fundamentalnych. Ma prawo do stawiania i do rozstrzygania kwestii kluczowych. Stawiam zatem (i zaraz rozstrzygnę) następującą kwestię kluczową: Co mianowicie w seksie jest kwestią kluczową?”. Odpowiedź na to - fundamentalne i kluczowe - powyżej postawione pytanie, być może zostanie ujawniona na kolejnym spotkaniu limanowskiego DKK. Poświęcono będzie ono autorowi i jednemu z jego tytułów, którego fragment powyżej. Kimże on? Chyba najtrafniej piszącym – z męskiej perspektywy – współcześnie polskim pisarzem o bóstwie pod nazwą KOBIETA. Urodził się w Wiśle i nie jest to Adam Małysz.
Wiadomo już?
Projekt DKK adresowany jest do KAŻDEGO zainteresowanego czytelnika.
Szczegółowych informacji udziela limanowska biblioteka.

Tekst: SŁ

Zdjęcia: Bogdan Skrzekut


Zobacz więcej zdjęć: